Cho10,8 gam Al phản ứng với 150g dung dịch HCl có nồng độ 36,5% tính C% của dung dịch sau phản ứng? Tính thể tích H2 thu được ở đkc.
giúp mình vs plsps
Hãy nhập câu hỏi của bạn vào đây, nếu là tài khoản VIP, bạn sẽ được ưu tiên trả lời.
a, \(Zn+2HCl\rightarrow ZnCl_2+H_2\)
b, \(n_{Zn}=\dfrac{6,5}{65}=0,1\left(mol\right)\)
Theo PT: \(n_{H_2}=n_{Zn}=0,1\left(mol\right)\)
\(\Rightarrow V_{H_2}=0,1.24,79=2,479\left(l\right)\)
c, \(n_{HCl}=2n_{Zn}=0,2\left(mol\right)\)
\(\Rightarrow m_{ddHCl}=\dfrac{0,2.36,5}{20\%}=36,5\%\)
Tìm một số,biết rằng lấy nó nhân với 0,25 rồi cộng với 75 thì cũng bằng kết quả khi lấy nó chia cho 0,25 rồi trừ đi 75
Tet is a national festival in Vietnam, many Vietnamese people love it. Tet is celebrated in the January of lunar calendar to welcome the new year. Before Tet, people buy food, fruits, drink, flowers, and the most important is the peach blossom or kumquat tree. Children are bought new clothes by their parents. On New Year's Eve, all of the family members gather to give each other the best wishes and have a meal. During Tet, people can go to the parks, stadiums to see fireworks, it is very beautiful. Children can receive lucky-money from parents and relatives. I staying at home to watch the New Year's comedies, it makes me laugh a lot. On the next day, people go to the temple to thank the ancestors, Buddha who helped everyone in the old year. In short, I really love Tet, and I hope that Tet will always be an important festival for Vietnamese people.
a, \(Fe+2HCl\rightarrow FeCl_2+H_2\)
b, Ta có: \(n_{H_2}=\dfrac{4,958}{24,79}=0,2\left(mol\right)\)
Theo PT: \(n_{Fe}=m_{H_2}=0,2\left(mol\right)\)
⇒ mFe = 0,2.56 = 11,2 (g)
\(n_{Mg}=\dfrac{24}{24}=1\left(mol\right)\)
PT: \(Mg+H_2SO_4\rightarrow MgSO_4+H_2\)
____1_______1_______________1 (mol)
a, \(V_{H_2SO_4}=\dfrac{1}{0,2}=5\left(l\right)\)
b, \(V_{H_2}=1.24,79=24,79\left(l\right)\)
Bạn ơi, mình chưa rõ câu hỏi của bạn là gì nhé. Có thể hình ảnh bạn tải lên bị lỗi.
a, \(Al_2O_3+3H_2SO_4\rightarrow Al_2\left(SO_4\right)_3+3H_2O\)
b, \(Fe\left(OH\right)_3+3HCl\rightarrow FeCl_3+3H_2O\)
c, \(3Ca\left(OH\right)_2+2FeCl_3\rightarrow2Fe\left(OH\right)_3+3CaCl_2\)
\(n_{Al}=\dfrac{10,8}{27}=0,4\left(mol\right)\)
\(n_{HCl}=\dfrac{150.36,5\%}{36,5}=1,5\left(mol\right)\)
PT: \(2Al+6HCl\rightarrow2AlCl_3+3H_2\)
Xét tỉ lệ: \(\dfrac{0,4}{2}< \dfrac{1,5}{6}\), ta được HCl dư.
Theo PT: \(\left\{{}\begin{matrix}n_{H_2}=\dfrac{3}{2}n_{Al}=0,6\left(mol\right)\\n_{AlCl_3}=n_{Al}=0,4\left(mol\right)\\n_{HCl\left(dư\right)}=3n_{Al}=1,2\left(mol\right)\end{matrix}\right.\)
⇒ VH2 = 0,6.24,79 = 14,874 (l)
nHCl (dư) = 1,5 - 1,2 = 0,3 (mol)
Ta có: m dd sau pư = 10,8 + 150 - 0,6.2 = 159,6 (g)
\(\Rightarrow\left\{{}\begin{matrix}C\%_{AlCl_3}=\dfrac{0,4.133,5}{159,6}.100\%\approx33,5\%\\C\%_{HCl}=\dfrac{0,3.36,5}{159,6}.100\%\approx6,86\%\end{matrix}\right.\)